Město na pomezí Evropy a Asie

Istanbul je bezesporu nejznámější, nejrozvinutější a zároveň hlavní město Turecka, jež bývalo dříve známé i coby Bizantion, Konstantinopole či Cařihrad. Rozkládá se na 2 kontinentech, na evropském a asijském. Obě poloviny jsou spojeny a současně odděleny úžinou Bospor. Nejvíce významných památek nalézá se v evropské části.

Centrum města bývá během hlavní sezóny vcelku ucpané a pro cesty městem je lepší použít především hromadnou dopravu, neboť osobním automobilem či taxíkem to často trvá daleko déle. Způsob přepravy je identický jak pro metro, tramvaj tak autobusy ale i trajekty. Vždy je nutné koupit kupon, jež se použije v turniketu a ten návštěvníky pustí dovnitř. Pomocí těchto dopravních prostředků je možné se dostat na nejznámější istanbulské památky.

Návštěva paláce Topkapi trvá půl dne. Ideální je palác navštívit brzy ráno protože tak se dá vyhnout spoustě dalších lidí a návštěvu si pak kdokoliv může lépe užít. Je třeba počítat se vstupným cca. 35 TL, za to se však turistům naskytne prohlídka opravdových skvostů. Už jen trůn sultána vykládaný drahokamy nebo největší diamant světa nebo smaragdy stojí za shlédnutí.

Turisty obvykle láká i Modrá mešita. Do ní je vstupné dobrovolné a je potřeba zvolit vhodný oděv. Pro případ, že by byla turistovi vidět kolena a by měl odhalena ramena, je třeba zapůjčit velký přehoz, jež jej zahalí. Je potřeba myslet na fakt, že se jedná o posvátné místo a tak je nutné chovat se tiše a zbytečně nerozptylovat jiné návštěvníky.

Modrá mešita a palác Topkapi náleží zřejmě k nejznámějším památkám ve městě, avšak rozhodně ne k jediným. Turisté mohou své další cesty směřovat k Ayi Sofyi, Tulipánové mešitě, velkému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu či k cisterně Yerebatan Saray.

Při pobytu v tureckém Istanbulu se většina návštěvníků cítí jako v jiném světě. Ne nadarmo se říká, že je bránou Orientu. A co teprve v hlavním městě Turecka prožít dovolenou?

Post Navigation