Na návštěvě Kappadokie

Ve středním Turecku se nachází půvabná oblast jménem Kappadokia, která se řadí mezi nejvyhledávanější částí Turecka. Jde o jakési před světem ukryté městečko, které bylo vybudováno z měkkého sopečného tufu, které se během času přeměnilo ve zkameněliny. Vznik materiálu je datován před 30-ti milióny lety, kdy bylo území dnešní Kappadokie pokryto sopečným prachem. Kvůli tomuto úkazu si místní obyvatelé začali do těchto útvarů doslova kopat obydlí a tak začalo vznikat zdejší skalní město. Dnes tento jedinečný úkaz z dálky připomíná zkamenělý les nebo pouštní duny.

Kappadokijská údolí hrají vícero barvami, prozkoumat je v těchto místech možné sídla podobající se dokonce skalním hradům. Sopečný tuf je velmi poddajný a je možné jej jednoduše zpracovávat. Výsledkem toho jsou provrtané obrovské skály, ve kterých se nalézá tolik místností, že původní skály už nezbylo o moc více než tenké stěny místností. Po útocích Arabů začali zdejší obyvatelé své příbytky vytvářet pokud možno pod zemí tak, aby nebyly na první pohled viditelné a a bylo je možné lépe chránit. Vznikla tak velká spousta podzemních měst a chrámů, kde místní trávili svůj čas hlavně pod zemí.

Pohled na skalní města je nezapomenutelným zážitkem. V blízkosti Kappadokie se nalézá vyhaslý vulkán Erciyes Dagi, který stojí za návštěvu a který má spolu s člověkem tuto nádheru na svědomí. V průběhu své dovolené v Turecku je možné se do této krajiny vydat a procházet se vesničkou, která byla zabudovaná do skalní krajiny a do dnešní doby je toto bydlení využíváno místními lidmi. Orientovat se můžete pomocí šipek, které návštěvníky vedou. Poznávání zabere asi hodinu a nedoporučuje se, aby sem vstupovali lidé trpcí klaustrofobií.

K přespání v okolí oblasti Kappadokie lze využít okolní města jako kupříkladu Göreme, Ortahisar, Ürgüp nebo Avanos.

Post Navigation