Opalování v Turecku

Turecko je opravu rozlehlá a pestrá země. A to ne pouze geograficky a společensky, ale i ve smyslu podnebí. Pouhá třicetina Turecka se nalézá v Evropě a zbytek na kontinentu asijském. Není se tedy co divit, že vzhledem k rozloze existují mezi konkrétními regiony značné rozdíly v teplotě. Dá se říci, že co oblast, to jiné počasí.

Rok co rok získává Turecko na oblibě a počet turistů se neustále zvyšuje. Kdy je nejlepší se vypravit na návštěvu Turecka? Protože Turecko zeměpisně patří do subtropického pásu, je nutno myslet na to, že během léta jsou tu teploty skutečně horké. Turecká sezóna začíná už v květnu a končí až v říjnu. Západ Turecka , kam patří třeba letovisko Bodrum, omývá Egejské moře. Teploty se začátkem jara pohybují kolem 23 °C a i osvěžení v moři je velmi žádoucí. Léto tu končí ale skoro o měsíc dřív než v jižní části Turecka.

Ačkoliv jsou jižní břehy o hodně jižněji, teploty tu jsou velice podobné jako v západní části. Pobřeží na jihu a jeho letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer jsou zřejmě nejoblíbenějšími letovisky a značnou výhodou je, že též během října se tady dá ještě dobře vykoupat.

V každém případě je ale třeba myslet na skutečnost, že sluníčko u moře opaluje jinak než v našich zeměpisných šířkách a je třeba pamatovat na dobrou ochranu před sluncem tak, aby se dovolená neproměnila v noční můru hned na začátku. Na silný sluneční svit by si měla pokožka zlehka zvykat a nic se nemůže přehánět.

Vždy je třeba si s sebou přibalit opalovací krém minimálně s faktorem 15. Nedoporučuje se používat nižší! Ideální je 20 – 25 a krém by měl mít oba UV filtry (A i B). Pro děti se doporučuje opalovací krém s faktorem 30.

Příznivci opalování bez plavek musí myslet na to, že pobývají v muslimské zemi. Neplatí tu přímo zákaz opalování bez plavek, ale doporučuje se si tento způsob opalování nechat spíše k hotelovému bazénu a neprovokovat místní obyvatele. Na veřejně přístupných plážích by turisté měli ctít zvyklosti místních.

Post Navigation