Placení v Turecku

Při návštěvě Turecka se turistům doporučuje přivézt s sebou na výměnu jak dolary, tak evropská eura. Při výměně nějaké částky by měli dbát zvýšené opatrnosti a nedůvěřovat komukoli, kdo je na ulici zastaví.

Měnit eura či dolary bývá doporučováno ihned po příletu v terminálu nebo ve velkých turistických oblastech. Kdo vyhledává nejlepší kurz, měl by zajít do směnárny, co se nalézá někde v centru v některém z velkých měst. Lidé by měli vždy trvat na kurzech zobrazených na ceduli a peníze by si měli pokaždé přepočítat. S oblibou jsou totiž peníze přepočítávány zcela jiným kurzem než který je uveden na ceduli. I použití platební karty je možné a využívá ji stále více jedinců. A to jak na placení tak na výběr z bankomatů.

Turecká měna má název lira a bývá označována TL (v kurzovním lístku TRY). Jedna lira se dál dělí na 100 kurušů. Na papírových bankovkách je portrét Mustafa Kemal Atatürk. Mince jsou raženy v hodnotách 5, 10, 25, 50 kurušů a jedné liry, bankovky se tisknou v hodnotě 5, 10, 25, 50 lir a nejvyšší bankovka má hodnotu 100 lir.

Jako i u jiných destinací, tak také z Turecka není dovoleno vyvážet určité předměty, zejména ty starší než 20 roků. Každý turista by si měl koupi nějakého dražšího upomínkového předmětu pečlivě promyslet a měl by být opatrný. Jako vážný přestupek bývá pokládáno vyvážení kousků či keramických předmětů, které nalezli. Dbát je třeba i na skutečnost, že bez cla se smí vyvážet pouze věci, které nemají hodnotu vyšší jak 500 Euro.

A nesmí se opomenout cigarety. To je první otázka, která zajímá hlavně náruživé kuřáky. Za bezcelní cenu si mohou přivézt 200 kusů cigaret popřípadě 50 kusů doutníků. Dále pak 1 kilogram kávy, 500 gramů čaje, kilo cukrovinek, 1 kg čokolády a 1 láhev alkoholu. I drogistické zboží je omezeno na 5 ks parfému.

Post Navigation